מגזין הון ליין יום ראשון 28.01.16

הציבור צריך להיזהר

הציבור צריך להיזהר ממסלולי חיסכון העוקפים את הרשות לניירות ערך. אפיק החיסכון המנוהל, שמציעות חברות הביטוח באמצעות בתי ההשקעות, מהווה מסלול עוקף לרגולציה על בתי ההשקעות

בני שהינו, מנכ"ל הון ליין

בית ההשקעות הגדול במדינה יצא לאחרונה בקמפיין אגרסיבי המקדם את "החיסכון המנוהל", אפיק שמאפשר לו להציע ללקוחותיו שירות אטרקטיבי בתנאי רגולציה מינימליים. למעשה, בית ההשקעות מציע ללקוחותיו לקבל מחברת ביטוח, עמה הוא מתקשר לצורך זה, שירות ניהול תיקים לסכומים קטנים יחסית בתנאים מועדפים.

לא מדובר בזרימת כספים מקרית כלל וכלל

אפיק החיסכון המנוהל, שמציעות חברות הביטוח באמצעות בתי ההשקעות, מהווה למעשה מסלול עוקף לרגולציה הכבדה, שמשיתה הרשות לניירות ערך על בתי ההשקעות. התופעה החדשה יחסית הזו של הסטת כספי החוסכים דרך שוק ההון לעולם הביטוח, נובעת מכך שלאחר שהתחרות על תשומת ליבם של העשירונים העליונים בשוק המקומי מיצתה את עצמה, פתאום כולם הבינו שהכסף הגדול נמצא אצל משקי הבית הקטנים ושהעם מחפש בנרות אלטרנטיבות לפיקדונות הבנקאיים, שהפסיקו לייצר תשואות מעניינות. אולם כשעלויות הגיוס של לקוח קטן בהתאם לדרישות הרגולציה של רשות ני"ע הן גבוהות מאוד - אז ממציאים מוצר חדש עוקף רשות שהוא מאוד זול לגיוס ומאוד מכניס לסוכנים ולחברות הביטוח.

החיסכון המנוהל הוא למעשה פוליסת חיסכון, שמהווה בפועל תיק השקעות לכל דבר, אך הכסות שלו היא של מוצר פנסיוני, הדורש רישיון פנסיוני ולא רישיון יעוץ השקעות. את המוצר הזה המציאו חברות הביטוח, כשהבינו שיש בידם היכולת לייצר מוצר פנסיוני לכל דבר במעטה של תיק השקעות, וכך בעצם לדלג על הפיקוח של רשות ני"ע.

מנגד, לבתי ההשקעות שעד כה דחו על הסף את משקי הבית הקטנים בתחום ניהול התיקים (רוב בתי ההשקעות לא מנהלים תיקים בהיקף קטן מחצי מיליון שקל), מצאו כעת נתיב שמאפשר להם לשווק את המוצר הפיננסי המשותף להם ולחברות הביטוח לאותם לקוחות שמחפשים לנהל את כספם בצורה מקצועית יותר בעולם חסר ריבית בו הכסף כבר לא מוצא מענה סביר במסגרת פיקדונות הבנקים.

איך שלא נסתכל על זה – סוכן ביטוח הוא לא יועץ השקעות מקצועי

איך שלא נסתכל על זה – סוכן ביטוח הוא לא יועץ השקעות מקצועי, גם אם הוא מחזיק ברישיון שיווק השקעות, כל עוד אינו מחזיק מערך של משווק השקעות בהתאם. הרגולטורים היו צריכים לתת את הדעת לכך שנוצר כאן הבדל מהותי באופן גיוס הלקוחות בין סוגי לקוחות שונים.

על פי דרישות הרשות לניירות ערך מנהל תיקים בבית ההשקעות נדרש לעדכן באופן מלא את הצרכים המוגדרים של כל לקוח ולקוח ולמלא פרטים לגבי שורה של קריטריונים שבעקבותיהם תיקבע מדיניות ההשקעה בתיק. כמו כן הלקוח שתיקו מתנהל בבית ההשקעות יודע בדיוק מהם ני"ע בהם הוא מחזיק בתיקו ומהן התשואות שהשיג המנהל בעבורו

לעומת זאת, במקרה של חיסכון מנוהל המציאות כיום היא כזו שלקוח שפותח חשבון צריך לדעת שאין גורם מקצועי שעמו הוא יכול להתייעץ ולדבר באופן ישיר במהלך תקופת החיסכון. פתיחת חיסכון מנוהל היא קלה ונדרשת רק חתימה פשוטה של הלקוח והנה הכסף מגוייס, אולם במסגרת פתיחת החיסכון המנוהל לא נקבע במדויק מהם הקריטריונים לפיהם יושקעו כספי התיק, כך שיתאימו באמת את צרכי הלקוח. בנוסף, בחיסכון המנוהל לא נדרש תיעוד ברמת השקיפות הנדרשת על ידי הרשות לני"ע ממנהלי התיקים.

נציין כי בפוליסות החיסכון טמונות לא מעט הטבות שהן אטרקטיביות כיום בעיני החוסך הישראלי כמו פטור ממס במעבר בין מסלולי ההשקעה השונים, אפשרות לפתוח חיסכון מנוהל גם על סכומים קטנים יחסית ודמי הניהול נמוכים מאלו הנהוגים בקרב מנהלי התיקים. אבל מנגד, אי אפשר להסתכל על מוצר זה כעל מוצר פיננסי שעוטף, מגן ותואם את הצרכים של המשקיע באופן שקוף ומלא בדומה לרמה הנהוגה בתחום ניהול התיקים – וכאן על הרגולטור לתת את דעתו, לפני שיהיה מאוחר מדי ושוב החוסך הפרטי ישלם את המחיר הכבד ביותר, מחיר חוסר האחריות הניהולית.
Smiley face

HONLINE תעזור לכם להבין את תמונת המצב הפיננסית שלכם, ולפעול נכון על מנת להרוויח יותר ממה שכבר יש לכם.

סודיות מובטחת
חיים הכט מסביר מה זה בעצם אלומות הון ליין
הביטו בתמונה הפיננסית הכוללת שלכם בלי פחד הטכנולוגיה החדשנית שמצילה מתוך הכסף הקיים שלכם מאות עד אלפי שקלים בכל שנה